PFE1300-48-054NA
Mfr.Part #
PFE1300-48-054NA
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1300W
Stock
35
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, cCSAus, CE, NEMKO
Current - Output 1 :
26.8 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
94%
Features :
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 45°C
Power (Watts) :
1300W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Front End
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4.242 kV
Voltage - Output 1 :
48V